Main menu

 

Wojny między rodzeństwem – interweniować czy nie?

13th kw. 2018

Prędzej czy później doświadczy tego każda mama. Dzieci rosną i zaczynają sobie dokuczać. Ich wzajemne prowokacje kończą się awanturą. Każda zaczepka, zwykle kończy się płaczem. Konflikty między rodzeństwem są bardzo powszechne, a czasami bywają i niebezpieczne. Jak reagować? Denerwuje Cię to i wciąż zadajesz sobie pytanie; bronić jedno przed drugim, czy nie? To normalne i nie zawsze należy się wtrącać. Ich konflikty mają swoje uzasadnienie.

Im starsi tym mądrzejsi

W większości przypadków rywalizacja pomiędzy rodzeństwem pojawia się, gdy oczekujemy więcej od jednego z nich, mamy wobec niego większe wymagania. „Jesteś starszy i powinieneś być mądrzejszy, dlaczego zachowujesz się w ten sposób? Zobacz, Twój brat jest młodszy od Ciebie, a potrafi. Musisz to zjeść, jesteś starszy! „Dzieci pragną być w oczach swoich rodziców najlepsze i najmądrzejsze, a gdy czują, że muszą dzielić się naszą troską, dumą i miłością, zaczynają się bronić. Bronią się, krzywdząc i zawstydzając swoje rodzeństwo. Jest to zjawisko całkowicie normalne, więc jeśli nie przekracza pewnych granic, nie ma potrzeby się przejmować. Jednak sami też musimy uważać na swoje słowa aby niepotrzebnie nie podsycać w starszym rodzeństwie zazdrości o to młodsze.

Dlaczego on tak, a ja nie? Zazdrość.

Jak wspomniano wyżej, dzieci starają się walczyć o miłość i uwagę swoich rodziców na różne sposoby. Kłótnie są na porządku dziennym, szczególnie kiedy damy im ku temu powód. Będąc rodzicami powinniśmy mierzyć nasze dzieci jedną miarą, choć często jest to niezwykle trudne. Choćby dlatego, że każde dziecko rodzi się z innym temperamentem i innym potencjałem. Przede wszystkim każde ma inną naturę. Psychika dziecka jest nieprzewidywalna, a na dodatek wszystko komplikuje kolejność, w jakiej dzieci przychodzą na świat.

To młodsze chce robić wszystko samodzielnie, podobnie jak to starsze, a temu drugiemu jest przykro, że nie ma już tyle troski i uwagi rodziców, co to młodsze. Dzieci są niezwykle wrażliwe również na pochwały, szczególnie gdy chwalone jest właśnie rodzeństwo.

Kocham Cię… na swój sposób

Do pewnego wieku dzieci koncentrują się wyłącznie na sobie i nie są zdolne do empatii. Ta przychodzi z pewną jakościową fazą ich myślenia. Tak więc, nawet kochające się rodzeństwo, czasami ma potrzebę, silnie zaznaczyć swoje ja, dystansując brata czy siostrę. Dlatego wciąż się ranią, a potem wspierają wzajemnie. Należy je wtedy kontrolować, ale nie musimy wtrącać się w ich sprzeczki. Ich wzajemna walka uczy, jak radzić sobie z innymi ludźmi. Uczą się więc zachowania społecznego.

Kiedy interweniować?

Psycholodzy radzą nie interweniować w regularne spory między dziećmi, ponieważ wtedy dzieci mogą chcieć przenieść na rodziców odpowiedzialność za rozwiazywanie ich konfliktów i zaczną nieustannie się skarżyć. Nauczenie się wyjaśniania własnych sporów, będzie dla nich korzystne. Zdobędą umiejętność definiowania siebie wśród rówieśników, rozwiązywania konfliktów, szanowania innych. Co innego oczywiście, jeśli potyczka zmieni się w krwawy pojedynek.

Należy zachować ostrożność, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, zwłaszcza jeśli występuje między nimi duża różnica w sile fizycznej. Kiedy widzimy, że dzieci cierpią bardziej niż zwykle, musimy interweniować. Zakładamy, że starsze rodzeństwo powinno być ostrożne i nie krzywdzić młodszego, z drugiej jednak strony często bywa, że młodsze, pozwala sobie na znacznie więcej względem starszego. W każdej rodzinie jest inaczej i każde dziecko jest inne. Jednak musimy oszacować sytuację i zakładać, że nie ma niebezpieczeństwa, że ​​dzieci „krzywdzą się sprawiedliwie“.

Zdaniem ekspertów w dziedzinie rozwoju, walki i kłótnie między rodzeństwem mają istotną pozytywną rolę. Dzięki nim dzieci uczą się określać swoją wartość i bronić swojego miejsca w życiu. Intensywność sporów nie oznacza, że dzieci tak naprawdę się wzajemnie nie kochają. I dlatego nie musimy się martwić, ani ich konfliktów rozwiązywać, nie tylko nie są szkodliwe, ale wręcz korzystne dla nich.

Przeczytaj więcej artykułów na temat ciąży:

Zobacz także duży wybór ubranka dla ubranka dla niemowląt i akcesoria dla niemowląt.

Życzę miłego dnia
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

CzechSlovakia