Urlopy dla rodziców w 2018 roku.
Ten wspaniały moment zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo będziesz trzymać w ramionach swoje nowo narodzone maleństwo. Czas wypełnią wam nowe obowiązki, ale i cudowne, niepowtarzalne chwile. Abyś mogła w pełni oddać się opiece nad maleństwem od pierwszych chwil po poprodzie musisz wcześniej dobrze przygotować się na ten właśnie moment, również pod względem formalności… Najważniejszą z nich jest Twój urlop. Czy wiesz jak długo możesz z niego korzystać lub w jakiej wysokości świadczenia Ci przsługują? Czy możesz dodatkowo pracować i czy na urlop można wysłać również tatę?
Oto garść przydatnych informacji:
Macierzyński/ tacierzyński
Przysługuje kobietom, które w momencie urodzenia dziecka były objęte ubezpieczeniem chorobowym (opłacanym automatycznie przy umowie o pracę lub samodzielnie w przypadku działalności gospodarczej lub umowy-zlecenie), a jego okres wynosi:
- 20 tygodni dla jednego dziecka
- 31 tygodni dla bliźniaków
- 33 tygodnie dla trójki dzieci
- 35 tygodni dla czwórki dzieci
- 37 tygodni dla pięciorga i więcej dzieci.
Z tych 20 tygodni 6 można wykorzystać przed porodem. Ponadto 14 musi wykorzystać matka dziecka, a pozostałe sześć może wykorzystać jego ojciec (warunki przyznania identyczne jak w przypadku mam). Urlop macierzyński jest płatny (otrzymujesz zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. podstawy jego wymiaru) i obowiązkowy. W przypadku przekazania urlopu partnerowi oboje rodzice muszą złożyć pisemne wnioski – mama, że rezygnuje z reszty urlopu, a tata, że chce go przejąć.
Co potem?
Gdy wykorzystasz urlop macierzyński, masz prawo do 32 tygodni urlopu rodzicielskiego (34 tyg. w przypadku ciąży mnogiej). Z tego prawa może skorzystać również ojciec dziecka. Urlop można odebrać do momentu ukończenia przez dziecko szóstego roku życia.
Nie musisz wykorzystać całego przysługującego Ci urlopu. Ponadto można go dostosować do swoich idywidualnych potrzeb. Oznacza to, że:
- cały urlop może wykorzystać zarówno matka, jak i ojciec dziecka
- rodzice dziecka mogą się nim dowolnie dzielić
- mogą iść na niego wspólnie, a każdy tydzień będzie liczony podwójnie (np.: 5 tygodni wspólnej opieki nad maleństwem zmniejszy wymiar urlopu o 10 tygodni).
Przez pierwsze sześć tygodni urlopu zasiłek wynosi 100 proc. wynagrodzenia. Po tym czasie zostaje obniżony do 60 proc. Jeżeli rodzice nie chcą odczuć różnicy, mogą zdecydować, że podczas urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego będą pobierać 80 proc. wynagrodzenia. W skali roku na ich konto wpłynie ta sama kwota, tylko inaczej rozłożona.
Chcesz pracować w trakcie urlopu?
Możesz pracować nawet na pół etatu w trakcie urlopu rodzicielskiego. W takim wypadku zasiłek rodzicielski zmniejszy się o połowę, ale w zamian otrzymywać będziesz połowę pensji. Proporcjonalnie wydłuży się również wymiar urlopu rodzicielskiego, bo każdy przepracowany w ten sposób tydzień to dodatkowy tydzień urlopu rodzicielskiego. Maksymalnie do 64 tygodni (w przypadku opieki nad jednym dzieckiem) lub do 68 tygodni (dotyczy mam bliźniaków, trojaczków itd.).
Urlop ojcowski
Odebrać go można jednorazowo na okres dwóch tygodni lub dwukrotnie, każdorazowo po jednym tygodniu przed ukończeniem przez dziecko 2 roku życia. Nie wpływa on na wymiar urlopu pracowniczego, ani urlopu macierzyńskiego. Tata dostaje w tym czasie 100 proc, wynagrodzenia.
Urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy trwa maksymalnie 36 miesięcy i można go wykorzystać w dowolnym terminie, do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Z urlopu wychowawczego może skorzystać zarówno matka, jak i ojciec. Zgodnie z przepisami jeden miesiąc musi zostać wykorzystany przez drugiego rodzica (wyjątek stanowi sytuacja gdy jeden z rodziców nie żyje lub nie przysługuje mu władza rodzicielska). Okres ten można podzielić maksymalnie na 5 części.
W przypadku urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wymagane były dwa warunki: ubezpieczenie i opłacanie składki chorobowej. W przypadku urlopu wychowawczego należy jeszcze mieć łącznie sześciomiesięczny staż pracy. Nie musi być wypracowany w firmie, w której jesteśmy obecnie zatrudnieni.
Podczas urlopu wychowawczego nie przysługuje zasiłek macierzyński, ale rodzic wciąż utrzymuje status pracownika. Lata spędzone na urlopie wliczają się do stażu pracy.
Dokumenty i wnioski
Pierwsze 20 tygodni urlopu przysługują „z urzędu“ każdej mamie. Należy jedynie dostarczyć pewne dokumenty swojemu pracodawcy:
- Zaświadczenie o przewidywanej dacie porodu – w przypadku występowania o zasiłek macierzyński za okres przed porodem (można wykorzystać nawet 6 tygodni).
- Skrócony odpis aktu urodzenia dziecka – jeśli występujemy o zasiłek macierzyński za okres od dnia porodu. Może to być także kopia, jeśli zostanie poświadczone, że jest zgodna z oryginałem.
Wniosek o udzielenie urlopu rodzicielskiego składamy u pracodawcy. Ci, którzy planują urlop go od razu po macierzyńskim, mają czas na złożenie wniosku do 21 dni po porodzie. Przekroczenie tego terminu ma wpływ na wysokość zasiłku macierzyńskiego.
Brak ubezpieczenia nie musí skutkować brakiem świadczeń
Mimo braku opłaconych składek ubezpieczeniowych zasiłek macierzyński otrzymają również osoby:
- bezrobotne
- pracujące na podstawie umowy o dzieło bez względu na dochód,
- pracujące na podstawie umowy-zlecenia nieopłacających składki chorobowej,
- prowadzące działalność gospodarczą nieodprowadzających składki chorobowej,
- rolnicy,
- studenci,
- osoby, których dochód jest tak niski, że naliczone świadczenie macierzyńskie wynosi poniżej 1000 zł (kwota zostanie wyrównana).
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.