Main menu

 

Pierwsze ruchy maleństwa. Jak je rozpoznać?

1st sie 2019

Widziałaś już pierwsze zdjęcie USG, słyszałaś także bicie serca Twojego maleństwa. Jedyne, na co teraz niecierpliwie czekasz, na co czeka każda przyszła mama, to ruchy płodu, tej istotki którą nosisz pod sercem. Pierwszy ruch to także pierwszy prawdziwy i bezpośredni kontakt dziecka z matką. To pierwsza przyjemność poznania się. Dzięki ruchom dziecka możesz śledzić jego rozwój i komunikować się z nim.

Pierwszy kopniak

Według danych z badań USG pierwsze ruchy dziecka można zaobserwować już w siódmym tygodniu ciąży. Jednak delikatne kopanie mamy zwykle zaczynają odczuwać około 20 – 22 tygodnia. Kobiety w kolejnej ciąży mogą to zauważać nieco wcześniej. Zwykle pierwsze ruchy są mało oczywiste i można je łatwo pomylić z normalnymi procesami trawienia w naszym ciele.

Motylki w brzuchu

Pierwsze ruchy kobiety opisują zazwyczaj jako bąbelki, bulgotanie lub w nieco poetycki sposób, jako dotyk skrzydeł motyla. Ale jak wspomniano powyżej, czasami ruchy te trudno odróżnić od pracy perystaltyki jelit, przynajmniej na samym początku. Gdy płód rośnie, intensywność ruchów się zwiększa, aż dochodzi do klasycznego i jednoznacznego kopania, czyli dotykania kończynami ściany macicy.

Kobieta najintensywniej odczuwa te ruchy między 24, a 34 tygodniem ciąży. Później płód nie ma już zbyt wiele przestrzeni w macicy, więc normalne jest, że jego ruchy są mniej wyraźne lub zmieniają swoje cechy (na przykład od kopania do toczenia lub „falowania”).

Częstotliwość i intensywność ruchów

Częstotliwość ruchów jest różna w przypadku każdego dziecka i mamy. W trakcie rozwoju zmienia się charakter ruchów, a tym samym ich intensywność. W ciągu dnia wciąż przeplatają się okresy odpoczynku i aktywności, które trwają średnio około 20-40 minut. Płód reaguje na różne bodźce, takie jak dźwięki z zewnątrz, aktywność fizyczna matki, a także ilość spożytego przez nią cukru. Zwykle kobiety najintensywniej odczuwają ruchy płodu po przebudzeniu, po obiedzie i wieczorem. Przyszła mama szybko rozpozna „codzienną ruchową rutynę” dziecka. Nie martw się jeśli z początku nie odczuwasz ruchów tak często, ale obserwuj się uważnie. Zbyt intensywne ruchy również mogą być powodem niepokoju.

Na czym polega obserwacja ruchów?

Lekarze są zdania, że od 28 tygodnia ciąży ruchy płodu powinny być rozpoznawalne i wyraźne. Nie ma określonego standardu, który dziecko powinno spełniać, ale jako informację, że dobrze sobie radzi w Twoim brzuszku, można potraktować dziesięć epizodów ruchu na dwie godziny.

Obserwuje się intensywność ruchów, ponieważ może na nią wpływać wiele czynników, takich jak ilość płynu owodniowego, położenie łożyska, pozycja płodu w macicy i inne. Liczy się każda aktywność dziecka, tj. nie tylko kopanie, ale nawet obracanie się czy łaskotanie.

Wskazane jest codzienne liczenie ruchów mniej więcej o tej samej porze, na przykład wieczorem, kiedy kobieta zazwyczaj lepiej je dostrzega, ponieważ jest spokojna i może się skoncentrować.

Te obserwacje mogą być nie tylko konieczną rutyną, ale także okazją do komunikowania się z nienarodzonym dzieckiem i „pieszczot“.

Jak zachęcić maleństwo do poruszenia się?

Jeśli wydaje Ci się, że Twoje dziecko jest zbyt „leniwe“, spróbuj położyć się na lewym boku. W tej pozycji dzieci są bardziej aktywne. Pomoże także Twoja aktywność fizyczna (np. spacer) lub węglowodany, więc możesz spróbować wypić szklankę soku lub innego słodkiego napoju albo spałaszować kawałek czekolady.

Przeczytaj więcej artykułów: 

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

Dodaj komentarz

CzechSlovakia