Main menu

 

Kleszcze – letnie niebezpieczeństwo dla dzieci

17th maj 2019

Nadchodzi sezon letni, a wraz z nim ulubiony okres dla krwiożerczych wrogów dzieci i zwierząt. Tak, tak, mowa oczywiście o kleszczach. Szczególnie małe dzieci są łatwym łupem dla kleszczy. Znajdziemy je przede wszystkim w wysokiej trawie ok. 60 cm od ziemi. Nie oszczędzą parków miejskich, lasów ani naszego ogrodu. Jak chronić nasze dzieci przed i co robić, gdy kleszcz już zaatakuje?

Dlaczego kleszcze są tak niebezpieczne?

Pewien odsetek kleszczy może być zainfekowany, a tym samym przenosić choroby. Jeśli zauważysz u dziecka kleszcza, obserwuj czy nie pojawią się objawy tych chorób.

Borelioza

  • Zakażonych ok. 8 – 10 % kleszczy

  • Bakterie przedostają się do krwiobiegu w ciągu 12 godzin i rozprzestrzeniają się dalej w organizmie, ale objawy mogą być zauważalne dopiero po kilku tygodniach.

  • Jedynym prawdziwie typowym przejawem boreliozy, nie pozostawiającym wątpliwości jest rumień wędrujący – czerwona plama, która jest jednorodna lub jasna w środku.

  • W ciągu kilku następnych tygodni mogą wystąpić ogólne objawy choroby, wyglądające jak typowe zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Zmęczenie, ból mięśni i stawów, ból gardła, ból w karku – jak w przypadku zwykłej „grypy”. Temperatura nie jest zbyt wysoka, ale zaniepokoić Cię powinien brak kaszlu i kataru.

Kleszczowe zapalenie mózgu

  • Około 6 % zakażonych kleszczy

  • Objawy zapalenia przenoszonego przez kleszcze zwykle rozwijają się w ciągu 14 dni od kontaktu z zakażonym kleszczem

  • Objawy przebiegają w dwóch fazach

  • Pod koniec okresu inkubacji rozpoczyna się pierwsza faza, która niesie ze sobą objawy lekkiej grypy. Pacjent cierpi na bóle stawów i mięśni, ma podwyższoną temperaturę, nudności, może czuć się słaby i rozbity. Badania laboratoryjne wykazały, że w tym okresie liczba białych krwinek jest zmniejszona. Może dojść do pełnego wyleczenia.

  • Jeśli nie ma się tyle szczęścia, choroba wchodzi w kolejną fazę, która może charakteryzować się wysoką gorączką, silnym bólem głowy, światłowstrętem, nudnościami, wymiotami, sztywnością szyi, drżeniem mięśni, polio, zaburzeniami snu, pamięci i koncentracji oraz całkowitą dezorientacją.

Erlichioza

  • Rzadziej występująca, przypomina boreliozę.

Jeśli u Ciebie lub dzieci wystąpią objawy tych chorób, natychmiast skontaktuj się z lekarzem,

Jak chronić dziecko przed atakami kleszczy?

Unikaj obszarów, w których obecność kleszczy jest największa i zawsze używaj odpowiednich, delikatnych dla dzieci, środków odstraszających owady, najlepiej kupionych w aptece. Szczególnie dbam o opryskiwanie stóp. Bransoletki odstraszające owady to także jedna z praktycznych opcji. Możesz zawiesić ją na wózku. Są sprzedawane w różnych kombinacjach kolorystycznych.

Niezbędna jest właściwa odzież. Głównie zabudowane buty, najlepiej nawet długie spodnie.

Po przyjściu do domu dokładnie obejrzyj swoje dziecko (zwróć szczególną uwagę na włosy – skórę głowy).

Jak wyciągnąć kleszcza?

Jeśli już Twoje potomstwo przyprowadzi z zabawy w piaskownicy niechcianego towarzysza, ważne jest, aby usunąć kleszcza tak szybko, jak to możliwe.

Nie należy jednak usuwać go na miejscu, na przykład na spacerze lub w lesie, gdy nie masz odpowiednich środków i niezbędnej dezynfekcji. Ryzykowałbyś częściowe usunięcie pasożyta, a w jego następstwie, infekcję. Usuń kleszcza natychmiast po przyjściu do domu.

Zawsze usuwaj kleszcza ze szczególną ostrożnością. Najpierw zastosuj środek dezynfekujący na kleszczu. Użyj specjalnej pęsety, która ma ścięte krawędzie – dostępna w każdej aptece.

Chwyć kleszcza blisko skóry i ciągnij go wykonując delikatne ruchy kołysania w lewo i prawo, aż sam wyjdzie. Staraj się nie zgnieść kleszcza, ponieważ to zwiększa ryzyko infekcji. Miejsce po ugryzieniu dokładnie zdezynfekuj.

Koniecznie zniszcz kleszcza, na przykład wrzucając go do muszli klozetowej lub przez owinięcie papierem i spalenie.

Obserwuj miejsce po ugryzieniu przez co najmniej miesiąc. Podejrzane zaczerwienienie, które nie zniknie po kilku dniach, należy skonsultować z lekarzem. Powinieneś go również odwiedzić, jeśli nie byłeś w stanie prawidłowo wyciągnąć kleszcza, a w skórze pozostała głowa.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Nie używaj żadnych olejów, smalcu, maści lub mydeł do ich usuwania – są to przestarzałe porady, które nie są skuteczne. Wręcz przeciwnie, wzrasta ryzyko infekcji.

Nigdy też nie usuwaj kleszcza ręką. Zawsze używaj pęsety lub specjalnego urządzenia do usuwania kleszczy. Nigdy nie używaj pęsety do brwi, która nie nadaje się do tego ze względu na niewłaściwy kształt końcówek, ale także dlatego, że jest metalowa.

Przeczytaj więcej artykułów: 

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

Dodaj komentarz

CzechSlovakia