Jak wybrać butelkę do karmienia niemowlaka?
W momencie, kiedy przestajesz karmić swe dziecko piersią, bądź nie możesz je karmić z jakichkolwiek powodów, przychodzi czas na karmienie niemowlaka butelką. Do wyboru jest mnóstwo butelek, z różnego rodzaju materiałów, szklane albo plastikowe w różnych kształtach i kolorach. Pomożemy ci odkryć tajemnice różnych rodzai butelek do karmienia.
Zanim zabierzesz się za wybór butelki
Jeżeli dzidziuś był karmiony piersią, może okazać się problem przy przejściu na karmienie butelką. Dziecko jednak może bezstresowo i łatwo przejść na butelkę i nawet nie zauważy, że mleczko nie pije już z piersi. Możliwe, że na początku będziesz zmuszona wypróbować więcej rodzai butelek i smoczków, ponieważ każdemu dzidziusiowi odpowiada co innego. Niektóre dzieci mają ulubiony tylko jeden rodzaj smoczków i wszystkie inne nie będą się nadawały. Inne dziecko może cierpieć z powodu bólu brzuszka i kolek i właśnie z myślą o takich dzidziusiach są do dyspozycji specjalne antykolkowe butelki. Przy wyborze butelek pamiętaj również o tym, by była ona praktyczna ze względu na czyszczenie, no i żeby ci się po prostu podobała.
Nie wiesz, ile butelek kupić? Butelek powinnaś mieć wystarczającą ilość. Zależy czy swego dzidziusia karmisz piersią, czy też karmiony jest wyłącznie butelką. Jeśli nie karmisz dziecko piersią, potrzebujesz nawet 12 butelek. Nie powinnaś podawać herbaty w tej samej butelce, z której karmisz je mlekiem.
Materiał
W sklepie są do nabycia butelki szklane i plastikowe. W przypadku butelek plastikowych pamiętaj o tym, by plastik, z którego wykonana jest butelka nie zawierały ftalanów, ołowia oraz BPA (substancja chemiczna najczęściej wykorzystywana do produkcji plastiku). Odkryto, że BPA ma negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną oraz zwiększa ryzyko cukrzycy i otyłości.
Butelki plastikowe są lżejsze niż szklane i są bardziej odporne na rozbicie. Mleczko w takiej butelce będzie również szybciej ogrzane. Butelki plastikowe są bardzo praktyczne podczas podróży lub w momencie, kiedy dziecko samodzielnie potrafi pić z butelki. Plastikowe butelki mają lepsze właściwości izolacyjne, mleko w niej pozostaje dłużej ciepłe, ale również trudniej ocenisz odpowiednią temperaturę podawanego pokarmu. Mogą się również zabarwiać pod wpływem płynów, szczególnie z dodatkiem soków owocowych. Również trwałość butelki plastikowej jest krótsza niż u butelki szklanej.
Butelki szklane są nieco cięższe od butelek z tworzyw sztucznych i mogą się rozbić. Podgrzewanie mleka w szklanej butelce potrwa dłużej. Jednak szklana butelka jest bardziej trwała i jest odporniejsza na wyższe temperatury. Szkło zostaje przejrzyste, nie musimy się obawiać o przebarwienia od soków. Szkło jest przede wszystkim naturalnym, zdrowym surowcem. Używanie takich butelek polecane jest przede wszystkim wtedy, gdy dziecko jeszcze nie potrafi samemu trzymać butelkę.
Rodzaje butelek niemowlęcych
Do najbardziej popularnych butelek należą klasyczne butelki. Wybór jest szeroki, możesz znaleźć jednokolorowe, z obrazkami i różnymi motywami. Klasyczne butelki pasują do większości smoczków i sterylizatorów. Z klasycznej butelki możesz swego maluszka karmić w domu, ale również poza domem.
Butelki z szeroką szyjką są z reguły niższe i szersze w porównaniu z klasycznymi, dzięki czemu jest małe prawdopodobieństwo, że butelka przewróci się na stole. O wiele łatwiej przygotujesz pokarm dla dziecka, ponieważ mleko w proszku nie wysypie ci się obok butelki. Dalszą zaletą jest łatwiejsze czyszczenie.
Antykolkowe butelki wskazane są przede wszystkim dla dzieci z wrażliwym brzuszkiem. Zapobiega połykaniu pęcherzyków powietrza, może pomóc zmniejszyć częstotliwość oraz intensywność występowania kolki.
Uczące butelki polecane są dla dzieci, które przechodzą z karmienia piersią do samodzielnego picia. Butelki wyprodukowane są ze specjalnymi uchwytami.
Na rynku istnieją również butelki jednorazowe, które sprzedawane są zapakowane, sterylne i nie wymagają mycia przed pierwszym zastosowaniem. Polecamy używać tylko w wyjątkowych sytuacjach, na przykład przy podróżowaniu.
Smoczek
Podczas zakupów myśl również o zakupie smoczków.
Rodzaje smoczków są podzielone wg wieku dziecka oraz wg szybkości przepływu ( ten zależny jest od wielkości oraz ilości dziurek w smoczku). Dla noworodka polecane są smoczki o wolnym przepływie. Dla dzieci starszych, które piją już z butelki, bez problemów mogą pić ze smoczka o szybszym przepływie.
Smoczki produkowane są z lateksu lub z silikonu. Silikonowe smoczki są bardziej trwałe, jednak latexowe smoczki nie nadają się do dzieci starszych, mających już ząbki, ponieważ grozi niebezpieczeństwo przegryzienia.
Na rynku sprzedawane są smoczki w różnych kształtach, okrągłe i anatomiczne. Okrągły smoczek może na pierwszy rzut oka przypominać sutek. Jednak sutek karmiącej mamy w jamie ustnej dziecka zmieni kształt, okrągły smoczek tej właściwości nie ma. Zalecany jest zatem zakup specjalnych anatomicznych smoczków, który jest również korzystny dla rozwoju szczęki. Karmienie butelką z odpowiednim smoczkiem przybliża naturalne karmienie piersią.
Od mięciutkich smoczków powolutku przechodzimy do kubków, których smoczek może być silikonowy, jak również plastikowy. Dzieciątko samo da znać, co bardziej mu odpowiada. Niektóre dzieciaki odmawiają picia z plastikowych smoczków a raczej wolą picie przez słomkę albo z garnuszka.
Właściwa higiena
Niemowlę po urodzeniu nie ma jeszcze tak dobrze wykształconego układu odpornościowego jak starsze dzieci i jest bardziej uczulone na niektóre niebezpieczne bakterie. Dlatego bardzo ważna jest dokładna sterylizacja wszystkich potrzeb, które używane są do karmienia. Butelki należy dokładnie umyć specjalną szczoteczką. Należy sprawdzić smoczki i uszczelnienie na butelce. Następnie sterylizujemy we wrzącej wodzie przez 3-5min. albo w sterylizatorze parowym. Naczynia, w których przebiegła sterylizacja, należy pozostawić do uschnięcia. Zawsze przed każdym karmieniem dbaj o czystość rąk i smoczków.
Duży wybór ubrań dla niemowląt i akcesoria niemowlęce można znaleźć tutaj: www.mimulo.pl.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.