Main menu

 

Jak postępować z niejadkiem?

4th lis 2019

Jeśli nie masz akurat w domu ulubionego jedzenia, zaczyna się bój z dzieckiem o każdy kąsek ( znamy to…). Odmawia wszystkiego, co z taką pieczołowitością przygotowałaś, nic mu nie smakuje, pluje jedzeniem. Jesteś na skraju wyczerpania nerwowego, bezradna. Towarzyszą Ci smutek, gniew, wyrzuty sumienia i lęk. Jak zapanować nad niejadkiem? Czy jest to normalny stan, czy jest to już objaw poważnego problemu?

Kulinarna wybiórczość dziecka jest bezkompromisowa. Podczas gdy niektórzy rwą włosy z głowy, ponieważ ich dziecko ma niepohamowany apetyt, a świat walczy z epidemią otyłości, inni zastanawiają się, jak nauczyć latorośl prawidłowego odżywiania. Jest to złożone i skomplikowane, a mamy niejadków są równie nieszczęśliwe, jak te, które mają pod swoim dachem prawdziwych łasuchów.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Na pewno nie powinniśmy się tym przejmować. To częsty błąd rodziców. Dziecko musi najpierw przyzwyczaić się do jedzenia. Fakt, że w tej chwili go nie przyjmuje, nie oznacza, że za tydzień to się nie zmieni. Każde dziecko je inaczej. Nie porównuj. Jeśli dziecko rośnie i kwitnie, nie ma znaczenia, że w tej chwili jest z jedzeniem na bakier. Wkrótce będzie lepiej. Zachowaj spokój i nie stresuj siebie i swojego dziecka.

Nie poddawaj się

Okres wprowadzania do diety produktów niemlecznych jest niezwykle trudny. Nie wszystkie dzieci będą od razu cieszyć się nowym jedzeniem, a w okresie buntu często odmawiają również tego co im smakuje. Ważne by się nie poddawać i nie odpuszczać. Wprowadzaj nowe jedzenie powoli i stopniowo każdego dnia. Jeśli zamiast tego pozwolisz dziecku po prostu ogryzać rogalika lub herbatnika, który samo sobie wybrało, możesz później napotkać problem. Dziecko będzie wtedy kurczowo trzymać się swojej wąskiej diety. Nie poddając się pokażesz dziecku, że gniew się nie sprawdza i wkrótce zapomni ono o niechęci do serwowanych dań.

Nie zmuszaj

Chcesz, żeby twoje dziecko jadło? Uczyń z posiłku przyjemny rytuał. Zasugeruj mu, że jedzenie to przyjemność.

  • Nie stresuj dziecka pełnym talerzem, jeśli wiesz, że to dla niego dużo. Błędem jest postawienie na stole pełnego talerza, jeśli dziecko wie, że nie da rady zjeść dużej porcji i zostanie za to skarcone. Według ekspertów dziecko jest wtedy przestraszone już przed pierwszą łyżką.

  • Jeśli dziecko odmawia jakiegokolwiek „normalnego“ posiłku, zwykle nie jest to całkowita odmowa. Według dietetyków możemy wypróbować analogię. Jeśli nie chce mleka – spróbuj kakao, jeśli nie chce owoców – spróbuj soku, jogurtów i serów. Mogą być w oryginalnych opakowaniach np. zabawnych i ze zdjęciami. Przy odrobinie wyobraźni poradzisz sobie..

  • Czasami dziecko podświadomie odmawia jedzenia, które zawiera potencjalny alergen.

  • W posiłku nie należy przeszkadzać, nie należy się także rozpraszać. Po skończonej zabawie idziemy umyć ręce i jeść. Jedzenie powinno być dla niego społecznym rytuałem. Żadne dziecko nie lubi jeść samo.

Przecież nie umrze z głodu

Nie martw się, że Twoje dziecko nie poprosi o jedzenie. Walką, krzykiem, groźbą i szantażem nie uczynisz z niego łasucha, lecz zbuntujesz. Twoje dziecko nie umrze z głodu. Jeśli nie zje śniadania, zje przekąskę, jeśli nie zje przekąski, zje obiad, a może nawet dopiero kolację. Jedno jest pewne, jeśli nie ma apetytu, na pewno nie jest głodne. Każde dziecko zgłodnieje, wierzcie lub nie, ale spotka to nawet największego niejadka.

Zmuszanie nie, konsekwencja tak

Eksperci doradzają nie ustępować i nie oferować zastępczej żywności lub słodyczy. Nie wmuszajmy posiłków, ale raczej motywujmy do jedzenia i spróbujmy kolejnego dnia bez zbędnych uwag. Nie wciskajmy na siłę. Zmuszanie do jedzenia wzmacnia niechęć dziecka, jedzenie wówczas budzi nieprzyjemne skojarzenia. Unikaj negatywnych komentarzy. Jedzenie powinno być miłym doświadczeniem, więc ciesz się nim i bądź cierpliwy. W końcu jedzenie to przygoda i przyjemność, a nie tylko zwykłe źródło składników odżywczych.

Przeczytaj więcej artykułów: 

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Źródło: www.iDnes.cz : Traubová, J.

Może cię również zainteresować

Dodaj komentarz

CzechSlovakia