Dlaczego by (nie)rodzić w domu?
Poród w domu to w naszym kraju kwestia bardzo dyskusyjna. Z pewnością dlatego, że wciąż słyszymy o znaczącym ryzyku. W naszym kraju porody domowe to postrach lekarzy położników, a położne nie chcą ich wykonywać z powodu grożących im wysokich kar. Niektórzy lekarze w szpitalach położniczych oferują alternatywne metody porodu, aby tylko zniechęcić kobiety do porodu w domowym zaciszu. W wielu krajach kobiety mogą swobodnie decydować miedzy porodem w domu i szpitalu. Niektóre wolą tę pierwszą opcję. W naszym kraju taka decyzja stawia kobietę w obliczu pozostawienia jej samej sobie. Spróbujmy zrozumieć, dlaczego tak się dzieję.
Dlaczego (nie) w domu?
Jak wszystko, porody domowe mają swoje plusy i minusy, ale faktycznie wiąże się z nimi wyższe ryzyko. Przede wszystkim nie mamy pod ręką całego sztabu profesjonalnej pomocy medycznej, ale nie tylko dlatego. Największe niebezpieczeństwo kryje się oczywiście w naszych umysłach lub w przekonaniu i zaangażowaniu kobiet, które bez względu na cenę odmawiają korzystania z pomocy lekarskiej, nawet jeśli chodzi o ich życie lub życie ich dzieci. Nie chcę być tylko krytykiem. Zajmijmy się zatem wszystkimi zaletami i wadami takich porodów.
Zalety:
-
poród siłami natury – sama zarządzasz porodem, nikt nie zmusza Cię do niczego, nikt nie mówi ci, co masz robić, poród jest bez zbędnych interwencji (bez zastrzyków, chemii i wywoływania), dziecko przychodzi na świat gdy jest na to gotowe. Dla dziecka poród domowy może być przyjemniejszy.
-
środowisko naturalne – rodzisz się w domu, tj. bez stresu, w miejscu, które lubisz i znasz. A to może ułatwić dziecku przyjście na świat.
-
intymne otoczenie – bez zbędnych świadków i konieczności przestrzegania zakazów i nakazów, możesz bez skrępowania i wstydu oddać się w ręce położnej.
-
bez zbędnej papierologii – w szpitalu położniczym czekają na Ciebie ankiety i formularze do wypełniania, różne pomiary i podłączenie do monitora, kontrole, itp., to wszystko stresuje świeżo upieczoną mamę.
-
kontakt z dzieckiem – matka ma bezpośredni kontakt z dzieckiem podczas porodu i może być z nim tak długo, jak chce, nikt nie może jej go wyjąć z rąk do mycia, ważenia, mierzenia itp.
-
naturalna część życia – narodziny zawsze były i będą naturalną rzeczą, nie należy się spieszyć, ale warto się tym cieszyć, w domu możesz doświadczyć wszystkich pozytywnych i przyjemnych aspektów tego procesu. Bez naturalnych porodów, gdzie interwencja innych nie jest konieczna, ludzkość dawno by wymarła
Wady:
-
pomoc przy komplikacjach – jeśli wystąpią nieoczekiwane komplikacje, a sa one częste nawet przy bezproblemowej ciąży, pomoc jest daleko. Czas przed przybyciem karetki lub dotarciem do szpitala może mieć fatalne konsekwencje dla matki i dziecka. Nie wspominając o drobnych komplikacjach, takich jak pęknięcie krocza lub poród łożyska.
-
poród bez lekarza – przeważnie kobiety w naszym kraju rodzą same lub z pomocą członków rodziny, co nie jest najwłaściwsze. Doświadczone asystentki często odmawiają uczestnictwa w porodzie domowym, a wtedy pozostaje nam oddać się w ręce osoby zdecydowanie mniej doświadczonej niż powinna być.
-
poród bez znieczulenia – podczas porodu nie można w żaden sposób podać znieczulenia lub innych leków przeciwbólowych. Jednak z tym zwykle liczy się kobieta decydując o rodzaju porodu, co więcej, w przypadku prawidłowo poprowadzonego porodu matka może nie odczuwać bólu.
-
stres rodziny – kobieta może czuć się niekomfortowo lub nerwowo gdy podczas porodu musi słuchać rad i obaw członków rodziny lub płaczu drugiego dziecka w innym pokoju.
Domowe porody są i będą krytykowane. Ale byłoby właściwe, gdyby kobieta mogła wybrać. W końcu to jej ciało, dziecko, poród i niezwykle cenne doświadczenie życiowe.
Uważasz, że porody domowe są w porządku, czy może jesteś ich przeciwniczką?
Przeczytaj więcej artykułów:
- 7 sposobów na uśpienie maluszka
- Gesty, których Twoje dziecko nie zapomni
- Jak wspomóc odporność dziecka jesienią
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.