Młoda mama czy dojrzała? Co jest lepsze?
Marzysz o dziecku, ale nie wiesz czy jesteś w odpowiednim wieku? Jest za wcześnie czy za późno? Oczywiście jeśli naprawdę pragniesz dziecka, wiek nie jest przeszkodą. Przede wszystkim powinniśmy podążać za zegarem biologicznym i słuchać naszej natury. Jednak jeśli chodzi zdrowie dziecka i właściwe wychowanie, być może warto przemyśleć kwestie wieku. Zobaczmy dlaczego.
Psychiczna dojrzałość
Młode mamy: Czasami młode kobiety myślą, że nie są jeszcze w pełni przygotowane lub dojrzałe do posiadania dziecka. Najlepiej dokładnie rozważyć swoją sytuację i po prostu odważyć się zostać mamą, bo która z nas naprawdę jest gotowa… Jeśli pragniesz dziecka, śmiało. Młodsza matka, będzie mieć więcej czasu dla dziecka, a jednocześnie mocniej się z nim zwiąże emocjonalnie, nie będzie też się tak denerwować z powodu dziecka.
Starsze mamy: W starszym wieku większość kobiet jest już gotowa na dziecko, wszystko zostało przestudiowane i wszystko jest gotowe, otaczają je też kobiety, które już wiedzą, co znaczy być matką. Z drugiej strony, dziecko to zawsze zaskoczenie, a czasami kobieta musi wiele poświęcić z powodu macierzyństwa. Dlatego nawet dla starszej kobiety może to nie być tak proste psychicznie, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Starsze matki bardziej chronią swoje dziecko i są bardziej bojaźliwe, nie jest to idealna sytuacja.
Fizyczne zmęczenie i wysiłek
Młode mamy: Młodsze kobiety mają w tym względzie przewagę, mają więcej siły, by urodzić i opiekować się dzieckiem, więc lekarze zalecają, aby mieć pierwsze dziecko tuz po 25 roku życia. Zwykle mają też więcej chęci do zabawy z dzieckiem i mają wystarczająco dużo energii by się nim zajmować.
Starsze mamy: Wraz z wiekiem ubywa nam sił i energii. Czujemy to we wszystkich działaniach, nic nie jest takie jak wcześniej. To drobny minus, kiedy pragniemy być idealną mamą dla naszego dziecka na dobre i na złe. Z drugiej strony macierzyństwo może obudzić w nas prawdziwie zwierzęce instynkty i rozpalić dawny ogień. Więc nie poddawaj się, nawet jeśli nie masz dwudziestu lat. Dziecko nie powinno być w pełni zaplanowane, to naturalna część rozwoju relacji z partnerem i naturalny etap w życiu.
Doświadczenie
Młode mamy: Kolejnym kryterium bycia dobrą mamą jest również dojrzałość i doświadczenie, które młode kobiety dopiero zaczynają zdobywać. Czasami podejmują decyzję nie zastanawiając się nad konsekwencjami. Mają przed sobą całe życie i wiele innych rzeczy do zrobienia, zanim zdecydują się na rodzinę, ale czasami sam rozum nie jest idealnym doradcą.
Starsze matki: Kobiety, które mają wiele przyjaciółek wśród matek, mniej więcej wiedzą czego się mogą spodziewać, ich życie jest w jakiś sposób uporządkowane, a dziecko jest dla nich kolejnym krokiem, o którym miały czas pomyśleć. Będą bardziej ostrożne w stosunku do dziecka i bardziej zachowawcze. Doświadczyły już wiele sytuacji ze swoimi znajomymi z ich dziećmi lub z porodem przyjaciółki i wiedzą czego się mogą spodziewać. Z drugiej strony, znając ryzyko, świadomiej, ale i trudniej dokonują decyzji.
Finansowo zabezpieczone
Młode mamy: To jest dość istotny problem dla młodych kobiet, ponieważ świadczenia macierzyńskie (pierwsze sześć miesięcy) są obliczane na podstawie wysokości wynagrodzenia. Korzystniej jest mieć kilka lat przepracowanych, niż mieć dziecko zaraz po szkole. Kto chciałby pożyczyć od rodziców na pieluchy swojego potomka?
Starsze mamy: Kobiety, które pracowały przez długi czas, mają tę przewagę, że nie muszą martwić się o finansowe zabezpieczenie swojej rodziny. Z drugiej strony mocno ryzykują utratą zawodowej pozycji. Po kilku latach mają już dobrze płatne (zazwyczaj) stanowisko, które trudniej jest opuścić. Wraz z przybyciem na świat dziecka oczekujemy wielu zmian. Co z kolei nie przeszkadza młodszym kobietom.
Zdrowie maleństwa
Młode matki: Najważniejsze jest zdrowie dziecka. U dwudziestopięciolatki ryzyko wad rozwojowych dziecka, takich jak zespół Downa jest niewielkie. Wynosi jeden do tysiąca siedmiuset. Inne wady występują również bardzo rzadko. Młode matki rodzą witalne i żywotne dzieci. Niestety, czas jest zdecydowanie przeciwko nam w tym względzie.
Starsze mamy: W przypadku kobiet powyżej trzydziestego piątego roku życia dotknięte wadą genetyczną jest jedno dziecko na trzysta pięćdziesiąt A dla czterdziestopięciolatek to nawet jedno na czterdzieści. W tym aspekcie, który jest jednym z najważniejszych, ogromną przewagę mają młode mamy.
Pamiętaj jednak, jeśli na prawdę chcesz być mamą i czujesz się gotowa na to by wychować dziecko, jedyne pytanie jakie musisz sobie zadać to czy masz w sobie dostatecznie dużo siły i miłości.
Jak myślisz, jaki jest idealny wiek na macierzyństwo?
Przeczytaj więcej artykułów:
- Jaką mamą według horoskopu jesteś?
- Jak sobie radzić z wzdęciami u maluszka?
- Idealna liczba dzieci? Czy na prawdę istnieje?
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.