Main menu

 

Co maleństwo zapamięta, a o czym zapomni?

3rd maj 2019

Czasami przed oczami stają nam obrazy z naszego życia, których nie jesteśmy w stanie przyporządkować do konkretnego miejsca i czasu. Być może to przebłyski pamięci z wczesnych lat dziecinnych. Czy możliwe jest zachowanie wspomnień z okresu niemowlęctwa? Jeśli potrafimy przywołać w pamięci urywki zdarzeń z czasów gdy byliśmy maluchami, to co zapamiętają nasze latorośle? Będzie dla nich bolesna każda uwaga czy kara? A może zapomną o wszystkim? Czy możemy nieświadomie wpłynąć na osobowość? I czy nie byłoby cudownie, gdyby pamiętały każdą pieszczotę?

Wspomnienia niemowlaka 0 – 1 rok

Według różnych badaczy dzieci poniżej szóstego miesiąca życia pamiętają swoje narodziny, to znaczy proces rodzenia się, a nawet posiadają wspomnienia z poprzednich wcieleń. Amerykańscy naukowcy wykazali, że dzieci przez pierwsze pół roku życia rozumieją wiele języków, potrafią liczyć i rozpoznawać kształty. Niestety, do roku dziecko traci wszystkie te umiejętności, jakby zostały wymazane, wytarte gumką, a ono uczy się wszystkiego od nowa, jest jak czysta kartka. Gdy mózg dziecka rośnie i się rozwija, zmieniają się również jego wspomnienia. Rozwija się przecież ośrodek pamięci. Jednak postęp tego rozwoju jest dość minimalny i dlatego prawie niemożliwe jest zachowanie w dorosłości wspomnień z wczesnych lat dziecinnych. Wielu z nas przypomina sobie niezidentyfikowane obrazy, przywodzące na myśl kolorowe mapy lub miejsca, na przykład wspomnienia z pokoju dziecinnego, łóżeczka lub znajomych twarzy.

Wspomnienia dziecka 1 – 2 lata

Po roku życia dziecko pamięta głosy, zapachy i twarze, zwłaszcza z najbliższego otoczenia, czyli znajome twarze lub rodzina. Ważne jest więc abyśmy z dziećmi rozmawiali jak najwięcej w ciągu tego roku. Głosy i słowa to jest właśnie to co dzieci zapamiętują najszybciej. Słów uczą się od nas, dorosłych, potrafią je bardzo szybko przyswoić i z czasem użyć ich poprawnie i z wyczuciem. Uważaj na słowa! Jeśli sądzisz, że Twoje maleństwo nie wie o co Ci chodzi, zdziwisz się gdy przypomni Ci je któregoś dnia. Nawet jako dorośli ludzie, według ekspertów, możemy przypomnieć sobie zdania lub upomnienia, które słyszeliśmy w okresie naszego niemowlęctwa i mimo, że niektórych stwierdzeń dzieci po prostu nie są w stanie zrozumieć, np. „Zejdź mi z oczu” itp., bardzo dobrze je pamiętają. Podobnie jak mózg dorosłego, mózg małego dziecka jest w stanie przechowywać przez długi czas także przyjemne wspomnienia, ładne krajobrazy i miejsca, ale tylko hipnoza może je wydobyć z naszej pamięci. Co natomiast łatwo ulatnia się z pamięci maluszka? Podobnie jak u dorosłych, są to złe, bolesne lub nieprzyjemne doświadczenia i wspomnienia, o ile oczywiście nie trwają długo. Długotrwałe cierpienia przekształcają się w traumy i niestety nie należą do tych, o których się zapomina, są przechowywane w pamięci przez całe życie i zmieniają naszą osobowość, w niektórych przypadkach nieodwracalnie.

Wspomnienia dziecka 2 – 3 lata

Od drugiego roku życia dzieci pamiętają i trwale zapamiętują o wiele więcej. Pamiętają radości i smutki, pamiętają miłe chwile ze swojego życia, urodziny, prezenty, choć w zdecydowanej większości zostaną z tych wspomnień tylko strzępy. W ważnych momentach dwu i trzylatki zapamiętają prawie wszystko, co jest im potrzebne w danej chwili (kolory, ulubione rzeczy, zajęcia, sytuacje i miejsca). My, rodzice, powinniśmy bardzo uważać na słowa, uwagi i kary, bo przecież zależy nam by nasze maleństwo zapamiętało z dzieciństwa to co najpiękniejsze, a nas, rodziców traktowało jako prawdziwy wzór. Ten wiek jest również ważny z powodu pojawiających się tendencji edukacyjnych, dlatego powinniśmy dać dzieciom z nas samych i otaczającego świata to co najważniejsze, solidne podstawy, dzięki którym możemy właściwie ukierunkować nasze dziecko. O tych nielicznych przykrościach, które je spotkały na pewno z czasem zapomną.

Przeczytaj więcej artykułów: 

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

One comment on “Co maleństwo zapamięta, a o czym zapomni?

  1. Pingback: Gesty, których Twoje dziecko nie zapomni | Blog Mimulo

Dodaj komentarz

CzechSlovakia