Błędy rodziców, które utrudniają prawidłowy rozwój dziecka
Dla wielu rodziców wózek, fotelik czy chodzik są nie tylko wygodne, ale wręcz niezbędne. Niestety w ten sposób możemy zakłócić i opóźnić prawidłowy rozwój motoryczny maluszka.
Układ ruchowy dziecka i zdolności motoryczne rozwijają się najmocniej w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia dziecka. Z leżącego niemowlaka, który nie utrzyma głowy, stopniowo staje się ono pełzającym, siedzącym, a następnie stojącym i chodzącym dzieckiem, które aktywnie poznaje otaczający je świat.
W tym okresie rodzice mogą popełniać największe błędy dotyczące rozwoju motorycznego, prowadzącego do właściwego i bezbolesnego poruszania się. Jakie to błędy?
Ograniczenie ruchu
Rozwój fizyczny dziecka w pierwszym roku życia jest ściśle związany z rozwojem układu nerwowego i mięśniowego. W chwili narodzin dzieci posiadają pewne strategie motoryczne, które ewoluują i doskonalą się z czasem. Dla prawidłowego i naturalnego rozwoju ruchu ważne jest jednak, aby nie ograniczać fizycznej aktywności maleństwa.
Dlatego lepiej niż trzymać dziecko w wózku, foteliku lub chodziku jest położyć je na podłodze, macie edukacyjnej lub na dywanie, czyli wszędzie tam gdzie nie ma ryzyka upadku. Dzięki temu małe dzieci mogą się swobodnie poruszać i próbować możliwości swojego ciała i rozwijać zdolności fizyczne.
Bierne siedzenie
Bierne siedzenie małego dziecka może spowodować poważne problemy, wynikające z przeciążenia mięśni pleców. Dzieje się tak, gdy dziecko nie jest jeszcze w stanie usiąść, a Ty mu pomagasz. Na przykład, opierając o siebie jego plecy lub podkładając poduszkę i pozwalając mu w tej pozycji siedzieć dłuższy czas.
Ważne jest raczej, aby pozwolić dziecku robić tylko to, do czego samo jest zdolne i gotowe. Jeśli naturalnie nie dostanie się do pozycji siedzącej, nie wymuszaj jej. Tylko wtedy, gdy jego układ ruchowy i nerwowy będą gotowe, dziecko będzie mogło usiąść samodzielnie.
Chodzenie za ręce
Jeśli dziecko wstaje i próbuje stawiać pierwsze kroki, potrzebuje Twojego wsparcia i pomocy. Na początku możesz trzymać je delikatnie, ale nie rób tego zbyt często, aby go nie przyzwyczajać, ponieważ wtedy nie będzie w stanie samodzielnie utrzymać równowagi i spowolni się jego rozwój. Eksperci ostrzegają, że w przypadku niepotrzebnej pomocy „trochę na siłę“ więzadła czy torebki stawowe, które nie są jeszcze tak mocne, mogą ulec uszkodzeniu.
Najlepiej odpuścić. Pomóc dziecku tylko nieznacznie i delikatnie, zanim nabędzie pewności. Najważniejszy jest etap pełzania i nie szkodzi jeśli trwa odrobinę dłużej. Kiedy dziecko jest gotowe, samo poszukuje punktów oparcia, np. mebli i wszystkiego co jest pod ręką.
Nieodpowiednie pomoce
Należy do nich na przykład chodzik. Ale i inne pomoce, które w jakikolwiek sposób powinny przyspieszyć chodzenie, nie są dobre. Staraj się ich unikać i zachęcaj dzieci do naturalnego rozwoju. Żaden chodzik, fotelik lub jeździk nie wspiera prawidłowego rozwoju strategii i umiejętności ruchowych.
Brak zrównoważonych ćwiczeń motorycznych w wieku przedszkolnym
Między trzecim a szóstym rokiem życia dzieci rosną bardzo szybko, a ich zdolności motoryczne, takie jak utrzymywanie równowagi lub skakanie, szybko się rozwijają. Jednak wiele dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym jest mniej zdolnych.
Na przykład, jeśli koordynacja i stabilność nie są właściwie ćwiczone, a co za tym idzie brak jest właściwego rozwoju postawy i układu ruchowego, dzieci mogą być bardziej narażone na obrażenia. Błędem jest również wybieranie sportu jednostronnie rozwijającego ciało, który przeciąża i powoduje problemy z układem mięśniowo-szkieletowym.
W wieku przedszkolnym dzieci powinny wybierać taką aktywność fizyczną, która rozwinie zdolności motoryczne, poprawi koordynację i wzmocni układ ruchowy. Idealnie byłoby wypróbować różne dyscypliny sportowe, które będą sprawiać przyjemność maluchowi, np. jazda na rowerze, bieganie, pływanie, piłka nożna, gimnastyka i joga dla dzieci. Tak radzą eksperci. Więc czemu nie? Może warto spróbować?
A czy Ty popełniłeś któryś z tych błędów? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami.
Przeczytaj więcej artykułów:
- Najczęstsze błędy rodziców. Brzmi znajomo?
- Pierworodni i młodsze rodzeństwo
- 5 prezentów, których świeżo upieczone mamy na pewno nie docenią
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.