Co dokładnie jeść podczas karmienia piersią?
Dzisiaj wiele mam decyduje się karmić piersią tak długo, jak to możliwe, ponieważ mleko mamy jest najwspanialszym pokarmem jaki możemy dziecku dostarczyć w pierwszym roku życia. Musimy jednak również zainteresować się tym, co jemy my same, ponieważ to wszystko w znacznej części trafi do organizmu dziecka. Co właściwie jeść, a czego nie?
Istnieje coś takiego jak najwłaściwsze produkty?
Pewne badania wykazały, że kobiety karmiące mają niedobory energii, zdrowych tłuszczów, wapnia, jodu i żelaza. Chociaż zapotrzebowanie organizmu na energię dla matek karmiących piersią jest o jedną piątą wyższe niż normalnie, okazało się, że połowa karmiących matek pobiera tej energii jeszcze mniej niż zaleca się kobietom w ogóle. Brak energii przejawia się nie tylko zmęczeniem, ale może również mieć negatywny wpływ na produkcję mleka.
Czego więc nie możesz sobie odmawiać w tym okresie?
Co z orzechami?
Orzechy oraz nasiona zdecydowanie tak, ale nie zapomnij by Twoja dieta była zróżnicowana i zawsze wypróbuj czy nie jest zbyt ciężka. Ogólnie rzecz biorąc, orzechy są źródłem nie tylko wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, ale także niezbędnych związków mineralnych i przeciwutleniaczy, które Twoje dziecko z pewnością doceni, a Twoje ciało będzie Ci wdzięczne.
Nie zapominaj o warzywach
Warzywa takie jak groch i marchew, a także owoce są niezbędne w diecie. Są nie tylko źródłem błonnika, który przyspiesza metabolizm, ale także witamin. Według wiedzy dietetyków kobiety karmiące piersią często mają niedobór kwasu foliowego i witaminy B12. Witaminy z grupy B są ważne dla procesów metabolicznych dziecka i zmniejszają uczucie zmęczenia u matki. Kwas foliowy zawarty jest głównie w ciemnozielonych warzywach liściastych (szpinak, kapusta, brokuły)
Ryby
Zdecydowanie nie zapominajmy o rybach, gdyż są one dobrym źródłem białka zwierzęcego, właściwych tłuszczów, a także jodu i witaminy D. Powinny to być ryby morskie, świeże lub z puszki, ale i ryby słodkowodne mają korzystny wpływ na karmienie piersią i są zdrowym dopełnieniem diety.
Awokado – daj mu zielone światło
Zielone owoce tropikalne są bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe, dzięki czemu mają korzystny wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu. Awokado jest również dobrym źródłem witamin z grupy B (których brakuje kobietom karmiącym) oraz witaminy K, witaminy C i kwasu pantotenowego.
Wyroby mleczne to zdrowy początek dnia
Produkty mleczne muszą trafić do codziennej diety, ponieważ są dobrym źródłem wapnia, którego tak bardzo potrzebuje rozwijający się szkielet dziecka, twierdzą eksperci. Odpowiednią porcję produktów mlecznych docenią również kości i zęby matki. Poza tym zawierają niewielką ilość witaminy D, której brakuje kobietom karmiącym.
Czerwone mięso – jedziemy na czerwonym
W drugim i trzecim trymestrze ciąży pojawia się niedobór żelaza, który często utrzymuje się w okresie karmienia piersią. Jego świetnym źródłem jest czerwone mięso (np. wołowina), zawierające także duże ilości pełnowartościowego białka.
Naturalnie nie można zapominać o reżimie picia, kobieta karmiąca powinna pić od dwóch do trzech litrów wody dziennie. Może to być herbata, zwłaszcza ziołowa lub owocowa. Unikaj herbaty czarnej i napojów zawierających kofeinę, mogą dostać się do mleka i spowodować nie przespaną noc.
Imbir, koper włoski, a w mniejszej ilości także czosnek, wspomagają produkcję mleka.
Te produkty ogranicz
Uważaj na czosnek i ostre potrawy, ponieważ zmieniają one smak mleka i niektóre dzieci mogą odmówić picia. Karmienie piersią wymaga przyjmowania dużej ilości witamin, ale uważaj na nadmierne spożycie owoców cytrusowych i innych powszechnie uważanych za alergeny, takich jak truskawki. Mogą powodować podrażnienia i wysypki u niemowląt.
Matki karmiące powinny również unikać spożywania pokarmów powodujących wzdęcia, takich jak rośliny strączkowe, kapusta, pączki, świeże wypieki itp. Ich obecność w diecie to prawie gwarancja, że Twoje dziecko będzie rozdrażnione i niespokojne. Jednak pamiętaj, że tolerancja niemowlęcia na to co otrzyma z mlekiem jest sprawą indywidualną, każde reaguje inaczej.
Przeczytaj więcej artykułów:
- Jak zapobiegać rozstępom w czasie ciąży?
- Hipnoporód – poród bez obaw
- Mówią, że jajka na boczku podwyższają IQ płodu
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.