Jakie plusy niesie ze sobą urodzenie dziecka na wiosnę, latem czy zimą?
Za czasów naszych praprababek planowanie okresu urodzenia dziecka było na porządku dziennym. Najlepsze były miesiące letnie, ponieważ młode mamy miały wtedy lepsze warunki żywieniowe dla siebie i nowonarodzonego dziecka. Niemowlę mogło odpoczywać na świeżym powietrzu, prawie bez ubranka, a wszystkie witaminy były w zasięgu ręki. Dzieci były zadbane i bezpieczne. Czy dzisiaj, planując dziecko, matki i ich partnerzy biorą pod uwagę najlepszy czas jego urodzenia? Czy podobnie jak w przeszłości, lato jest najlepszą porą, jakie są zalety innych pór roku dla narodzin dziecka?
Dzieci urodzone wiosną
Bardzo wielu rodziców życzyłoby sobie, aby ich dziecko urodziło się raczej w cieplejszym sezonie, tu niewiele się zmieniło w porównaniu z przeszłością. A jakie są korzyści?
Zalety:
1) Jeśli nasze dziecko urodzi się na wiosnę, to zaraz po okresie połogu możemy zacząć z nim wychodzić na długie spacery. Będzie ono lepiej spało na powietrzu, a i mama będzie w lepszym nastroju. Nie musimy rozwiązywać kwestii ciepłego śpiwora, bo do zapewnienia dziecku komfortu wystarczy becik i kołderka. Jednocześnie nie będzie się ono pocić..
2) Długie spacery idealne oddziałują na „uparciuchów“ walczących z zasypianiem, dłuższych pobyt na świeżym powietrzu oraz delikatne kołysanie w wózku to efekt murowany ..
3) Światło słoneczne uruchamia produkcję witaminy „D”, która jest ważna dla prawidłowego rozwoju dziecka, zapobiegania nowotworom i innym chorobom.
4) Istnieje również pogląd, że jeśli dziecko spędzi pierwsze sześć miesięcy na powietrzu i słońcu, jest ono później pogodniejsze i spokojne.
5) Latem powrót mam do wagi sprzed porodu jest szybszy i łatwiejszy.
Wady: Nawet ten okres ma swoje minusy, przecież to sezon pełen wirusów i alergii. Większość kobiet, które rodzą na wiosnę, cierpi na anemię, ponieważ wszystkie składniki odżywcze i energię, nagromadzone w lecie „oddały“ swojemu nienarodzonemu dziecku zimą, w ostatnim trymestrze. Poza tym niektórzy rodzice nie mają odwagi zabrać dziecka urodzonego wiosną na letnie wakacje. Jest to najmniej odpowiedni wiek.
Dzieci, które przychodzą na świat w lecie
Lato to sezon urlopów, zabawy i relaksu, większość świeżo upieczonych rodziców teraz właśnie czerpie energię potrzebną w nowym cyklu życia, a słoneczna pogoda ma dobry wpływ na psychikę mamy i przywraca jej witalność.
Zalety:
1) Jak poprzednio, wystarczająca ilość witaminy „D” (zapobieganie rakowi) i czas na długi pobyt z dzieckiem na powietrzu i słońcu.
2) Wystarczy minimum ubrań, wyprawka na początek nie musi być taka okazała.
3) Ciało mamy szybciej się regeneruje, a słońce ma pozytywny wpływ na psychikę.
4) Wirusy są „w odwrocie“..
5) Obfitość świeżych owoców i warzyw dostarcza mamie i dziecku naturalnych witamin wspierających ich odporność.
6) Możemy suszyć ubrania na zewnątrz, w słońcu.
7) Istnieje szansa, że tata spędzi z dzieckiem i mamą więcej czasu, w końcu lato to sezon urlopowy!
8) W lecie fajniej się obchodzi urodziny! Jako nastolatki dzieci będą za to bardzo wdzięczne.
Wady: Nawet ten sezon ma swoje wady. Ostatni trymestr ciąży bywa bardzo nieprzyjemny w tak wysokich temperaturach, podobnie w przypadku pobytu w szpitalu. Świeżo upieczona mama może raczej zapomnieć o wciśnięciu się w strój kąpielowy, przynajmniej w pierwszych sześciu tygodniach. Wysoka temperatura może być nieprzyjemna dla noworodka, a światło słoneczne wręcz niebezpieczne. Musimy chronić dziecko przed słońcem i dostatecznie smarować. Nieukształtowana termoregulacja u dziecka może sprzyjać przegrzaniu organizmu, a ciągłe pocenie się, zwłaszcza w pieluszkę, skutkuje wysypką i wieloma innymi reakcjami alergicznymi.
Dzieci urodzone jesienią
Dzieci, które przyjdą na świat jesienią unikną tych najgorszych upałów.
Zalety:
1) Nadal mamy możliwość czerpania siły i witamin z naturalnych produktów.
2) Spacery nadal są przyjemne, chodź pogoda jest czasami nieprzewidywalna.
3) Dziecko nie poci się aż tak bardzo i więcej śpi.
4) Unikniemy odparzeń i innych niedogodności wynikających z wysokich temperatur.
5) Lepiej się śpi, również nam. Temperatura w mieszkaniach jest „znośniejsza“, nadal możemy wietrzyć, a sezon alergii właśnie się zakończył.
6) Mama może się ubierać na cebulkę i dzięki temu schować kilka dodatkowych kilogramów, ale wciąż, tej odzieży nie jest taka dużo.
Wady związane są głównie z wahaniami temperatury: częstsze występowanie wirusów, krótsze spacery, częstsze opady deszczu, musimy mieć wodoodporne i funkcjonalne ubrania, mniej słonecznych dni oznacza mniej energii.
Dzieci urodzone zimą
Dzieci urodzone w miesiącach zimowych więcej odpoczywają.
Zalety:
1) Zarówno w szpitalu, jak i w domu jest nam przyjemniej.
2) Zimą nie żyjemy w takim pędzie, możemy więcej odpoczywać i cieszyć się każdą chwilą z maluszkiem, możemy czerpać siłę z wzajemnego dotyku.
3) Spacery są krótsze i musimy zwracać szczególną uwagę na odpowiedni dobór ubranek, ale świeże, szczególnie mroźne powietrze jest zdrowe i wolne od bakterii lub wirusów.
4) Nie musimy rozwiązywać problemu figury, zimą schowamy się pod grubą warstwą ubrań…
Wady są oczywiste: w zimie, która charakteryzuje się krótszymi dniami, jesteśmy bardziej podatni na złe nastroje i pesymizm, brak słońca i ruchu powodują szybsze wyczerpanie organizmu. Codziennie czujemy zmęczenie. A ciało kobiety wolniej wraca do normy.
Każdy sezon ma do zaoferowania mamie i maluszkowi konkretne korzyści i dla każdego liczy się co innego. W większości przypadków i tak zdecyduje natura…
A Ty, w której porze roku chciałabyś urodzić?
Przeczytaj więcej artykułów:
- Dlaczego nie należy kąpać niemowlaka każdego dnia?
- Kochasz swoje dziecko tak bardzo
- Wojny między rodzeństwem – interweniować czy nie?
Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.