Main menu

 

Obliczamy płodne dni

8th lis 2018

Jesteś sceptycznie nastawiona do pigułek i nie chcesz bawić się z hormonami? A może po prostu chcesz zajść w ciążę? W obu tych przypadkach dobrze jest potrafić obliczyć dni płodne i dzień owulacji. Nie jest to zupełnie proste, ale jednocześnie bardzo ważne w cyklu kobiety. W trakcie owulacji w ciele kobiety dochodzi do wielu zmian hormonalnych i dlatego powinniśmy być w stanie ją obliczyć. Dzięki temu lepiej poznasz samą siebie. Cóż zatem? Nie bój się poznawać swoje ciało.

Sposób na obliczenie dni płodnych

Cykl menstruacyjny rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i kończy się ostatniego dnia przed następną miesiączką. W przypadku, gdy okres menstruacyjny jest regularny i trwa 28 dni, dni wokół owulacji uważane są za najbardziej płodne.

W dni owulacyjne dojrzewające jajeczko uwalnia się z jajnika i przemieszcza przez jajowód do macicy. Jest ono zdolne do zapłodnienia tylko 12, do max. 24 godzin po uwolnieniu (po owulacji). Proces ten odbywa się 14 dnia cyklu. Zwykle dodajemy do tego okresu jeszcze 5 dni przed oraz 1-3 dni po dniu owulacji. Wynika z tego, że najbardziej płodne dni przypadają na okres od 9 do 17 dnia cyklu.

W przypadku gdy twój cykl nie przebiega „książkowo“, w końcu każda kobieta ma swój oryginalny cykl, obliczanie dni płodnych jest nieco bardziej skomplikowane. Idealnie jest prowadzić dziennik cykli przez co najmniej 6 miesięcy w celu określenia najdłuższego i najkrótszego czasu cyklu. Od najkrótszego cyklu odejmij 20 i przyjmij ten dzień za pierwszy płodny. Od najdłuższego cyklu, odejmij 10 określając w ten sposób ostatni płodny dzień.

Jednak uwaga, miesiączka występuje nawet wtedy, gdy nie dojdzie do owulacji podczas cyklu, tj. uwolnienia dojrzałego jajeczka z jajnika. W takim przypadku cykl jest niepłodny (bezowulacyjny).

Taki cykl może od czasu do czasu mieć również zdrowa kobieta! Przyczyną jest na przykład stres, podróż, wychłodzenie organizmu, wielki wysiłek fizyczny itp. Kobieta, która ma tylko nieowulacyjne cykle, nie może oczywiście zajść w ciążę. Przyczyną jest choroba jajnika, tarczycy, itd.

Cudowna owulacja i odkrycie dni płodnych

Dlaczego owulacja jest tak ważna dla dni płodnych? Ponieważ, jak wspomniano powyżej, jajeczka mają ograniczony czas życia. Ocenia się, że może być ono zapłodnione tylko około 12-14 godzin (maksymalnie 24 godziny) po owulacji. Plemniki w stanie zdolnym do zapłodnienia przetrwają 24-48 godzin. Im bardziej stosunek płciowy zbliży się czasowo do owulacji, tym większe prawdopodobieństwo zajście w ciążę.

Owulacja występuje zwykle tylko raz podczas jednego cyklu. Bardzo rzadko może wystąpić tak zwana owulacja wielokrotna.

Jeśli już przestudiowałaś zmiany swojego ciała w trakcie cyklu, zauważ, że podczas owulacji poczujesz więcej wilgoci w pochwie, wyczujesz także śluz szyjki macicy w tym samym obszarze (ostrożnie, nie pomylić z wydzieliną pochwową). Śluz szyjki macicy nie rozpuszcza się w wodzie w porównaniu z wydzieliną pochwy, której ilość zwiększa się z podniecenia.

Podczas owulacji szyjka macicy jest miękka, krótka i otwarta – znajduje się w niej wyczuwalny otwór. W czasie dni niepłodnych jest sztywna, zamknięta i długa.

Jeśli rano regularnie mierzysz temperaturę, odkryjesz, że w środku cyklu temperatura nagle wzrasta o około 3 do 10 kresek (na przykład z 36,5 do 36,8 stopni) i pozostaje wyższa aż do menstruacji. Ostatni dzień niższej temperatury przyjmuje się za dzień owulacji. Od wieczora dnia trzeciego jest mało prawdopodobne, abyś zaszła w ciążę.

U niektórych kobiet podczas owulacji pojawia się ból jajnika podobny do menstruacyjnego. Ból owulacyjny pojawia się mniej więcej w połowie cyklu i może mu towarzyszyć lekkie plamienie.

Wiele kobiet twierdzi, że ma zwiększony apetyt w okresie owulacji, możesz też czuć większą ochotę na seks i ubierać się prowokacyjnie, a także wzbudzać większe pożądanie. Nawet skóra jest wtedy czystsza i bardziej promienna. Powiedz sama – czy to nie cudownie być kobietą, inaczej mówiąc; istotą wyjątkową, otwartą, posiadającą swój wyjątkowy, biologiczny rytm?

Przeczytaj więcej artykułów: 

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

Dodaj komentarz

CzechSlovakia