Kaszel u dziecka. Jak go rozpoznać i jak leczyć?
W chwili gdy dziecko zaczyna kaszleć, jest dla nas oczywiste, że zbliża się choroba. Na szczęście z kaszlem możemy skutecznie walczyć. Pierwszym i najważniejszym krokiem do sukcesu jest rozpoznanie rodzaju kaszlu jaki dopadł nasze dziecko, czy jest mokry, czy suchy. Od tego będzie zależało leczenie.
Znasz to z autopsji, przychodzisz do pediatry z kaszlącym dzieckiem, a pierwszą rzeczą, o którą pyta Cię lekarz, jest rodzaj kaszlu na, jaki cierpi twoje dziecko. Więc jak można go sprawnie rozpoznać?
Suchy czy mokry?
Dobrą wskazówką, ku rozpoznaniu, może być to, że dziecko kaszle rano, próbując pozbyć się nagromadzonego w trakacie całej nocy w płucach i drogach oddechowych śluzu. Njaczęściej o tej porze pojawia się kaszel mokry. Suchy kaszel częściej pojawia się nocy. Jak rozpoznać, podzielić i leczyć poszczególne rodzaje kaszlu?
Jak poznać suchy kaszel?
Suchy kaszel jest szczególnie charakterystyczny dla początków choroby. Podrażnione drogi oddechowe reagują kaszlem. Zwykle objawia się sennością krztuszeniem się lub dusznością, a dziecko kaszle tak mocno, że nie może nabrać oddechu.
Na suchy kaszel pomogą leki przeciwkaszlowe, szczególnie odpowiednie na noc, nawet w przypadku takiego kaszlu, co do którego rodzaju nie jesteśmy pewni.
Jak poznać mokry kaszel?
Przyczyną mokrego kaszlu jest głównie nagromadzenie się śluzu w płucach, a poprzedza go zazwyczaj silny katar. Pojawia się przy okazji infekcji bakteryjnej lub wirusowej. Dziecko po odksztuszeniu i uwolnieniu od śluzu zwykle się uspokaja, choć tylko na chwilę. Jest mu lepiej w pozycji półsiedzącej. Podczas leżenia śluz podrażnia drogi oddechowe wywołując odruch kaszlu. Dlatego pod główkę dziecka, które męczy ten rodzaj kaszlu należy włożyć większą poduszkę aby w trakcie snu była ona wyżej.
Na mokry kaszel wybierzemy leki, które ułatwiają odkrztuszanie (wykrztuśne) lub rozrzedzające śluz, a tym samym również wspomagające odkrztuszanie (leki mukolityczne). Nigdy nie używaj leków przeciwkaszlowych na mokry kaszel. Niektórzy lekarze wybierają je jako uzupełnienie leczenia kaszlu mokrego, szczególnie na noc, ale każdy przypadek należy dokładnie omówić. Leki przeciwkaszlowe tłumiąc kaszel mogą prowadzić do nagromadzenia śluzu i stworzenia się rodzaj czopa, który ogranicza oddychanie i może nawet zagrażająć życiu. Z drugiej strony leków wyksztuśnych i rozrzedzających wydzielinę nie należy podawać po godzinie siedemnastej. Niepotrzebnie męczą one dziecko zmuszając je do kaszlu w nocy.
A jak inaczej leczyć kaszel?
Najlepiej leczyć kaszel ziołami. Możesz wypróbować rumianek, który ma działanie odkażające (pomaga przy suchym kaszlu) lub herbatkę z podbiału i lipy. Sprawdzonym środkiem jest również syrop z babki lancetowatej lub herbata tymiankowa.
Dzięki wysokiej zawartości witaminy C przyda się również herbata z dzikiej róży lub czarnego bzu. Znakomita jest także macierzanka i anýz, a miód ma wspaniałye działanie uspokajające i dezynfekujące.
Na lepszy sen i oddychanie w trakcie kaszlu zaleca się używanie maści eukaliptusowych. Pomagają one również w zwalczaniu kaszlu. Wciera się je w skórę klatki piersiowej i pleców przed snem lub kilka razy dziennie.
Zwykle kaszel jest objawem infekcji wirusowej, grypy lub zapalenia oskrzeli, ale może być oznaką znacznie poważniejszej choroby (zapalenia krtani, gruźlicy, krzruśca czy zapalenia płuc), dlatego zawsze należy skonsultować lecznie swojego dziecka z lekarzem, a już szczególnie w przypadku długotrwałego kaszlu.
Przeczytaj więcej artykułów:
- Jesienna garderoba maluszka
- Wojny między rodzeństwem – interweniować czy nie?
- Pierworodni i młodsze rodzeństwo
Życzę miłego dnia
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.pl
Pingback: Idealne rozwiązanie na zimowe spacery | Blog Mimulo