Main menu

 

Cukrzyca ciążowa. Co o niej wiemy?

27th sie 2018

Każda przyszła mama musi przechodzić regularne kontrole ginekologiczne. Wynika to m.in. z konieczności określania poziomu glukozy we krwi, co pozwala lekarzom w porę zdiagnozować zaburzenia poziomu cukru we krwi – cukrzycę ciążową. Jak ważna jest taka diagnoza?

Od 2015 r. obowiązują nowe, bardziej rygorystyczne kryteria diagnostyczne w wykrywaniu cukrzycy ciążowej, przecież dla mam tak ważne jest, aby testy były wykonywane prawidłowo i na czas. Jest to jedyny sposób by w porę rozpocząć monitorowanie cukrzycy ciążowej.

Cukrzyca ciążowa

Ciążowa cukrzyca to typ cukrzycy, który rozwija się w czasie ciąży u około 4% kobiet. Zwykle występuje w drugiej połowie ciąży gdy trzustka nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny, aby utrzymać właściwy poziom glukozy we krwi. Glukoza ta w dużych ilościach przechodzi do krwi płodu, co powoduje nadmierne wytwarzanie jego własnej insuliny. Rezultatem może być wyższy poziom cukru (glikemia), szczególnie po posiłku, a czasem nawet i na czczo. Podwyższony cukier przenika przez łożysko do dziecka, i jeśli występuje zwiększony poziom glukozy we krwi, płód w macicy rośnie szybciej, co może prowadzić do komplikacji ciąży

W naszym kraju jest opracowany system, w którym kobiety z większym ryzykiem cukrzycy ciążowej są kontrolowane i leczone. Na początku jest dieta, potem podaje się niewielkie ilości insuliny lub inne leki, ale najważniejsze jest, aby w porę zacząć leczenie. Dzięki wczesnemu odkryciu u pacjentki podwyższonego poziomu cukru można bardzo zmniejszyć zagrożenie. Te kobiety są w jakiś sposób zagrożone w przyszłości, ponieważ mają genetyczną predyspozycję do rozwoju cukrzycy II typu. Dlatego zaleca się monitorowanie po porodzie i po ustabilizowaniu się poziomu glukozy. W przypadku dzieci cukrzyca nie jest przenoszona, ale istnieje tendencja do wcześniejszej otyłości, dlatego musimy dbać o właściwe nawyki.

Jak sprawdzić czy mamy cukrzycę ciążową?

Największym problemem jest to, że cukrzyca „nie boli“, więc nie musimy nawet o niej wiedzieć. Dlatego też, zbyt późne rozpoznanie cukrzycy ciążowej, może skutkować dużymi rozmiarami płodu (ponad 4000g), a wówczas dziecko będzie miało większe ryzyko cukrzycy lub nadwagi w przyszłości. Leczenie GDM nie jest ciężkie, ale musimy w porę skontaktować się z lekarzem. U większości kobiet cukrzyca ciążowa prawie się nie objawia, ale w wyjątkowych przypadkach mogą wystąpić objawy, takie jak zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu lub zwiększony poziom cukru w ​​moczu. Cukrzycę ciążową rozpoznaje się przede wszystkim przy pomocy doustnego testu tolerancji glukozy (OGTT), który polega na pomiarze stężenia glukozy we krwi na czczo i po przyjęciu glukozy (picie słodkiego roztworu). Ten test powinien być wykonywany przez wszystkie ciężarne kobiety między 24. a 28. tygodniem ciąży. Kobiety ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy w ciąży powinny przejść test już w pierwszej połowie ciąży, a jeśli wynik jest negatywny, ponownie między 24 a 28 tygodniem ciąży.

Leczenie

Jeśli cukrzyca ciążowa zostanie zdiagnozowana na czas, pacjentka jest monitorowana w specjalistycznych poradniach diabetologicznych, gdzie leczenie ma na celu normalizację poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie poród zdrowego dziecka. Leczenie nie jest trudne. Około 80-85% wszystkich kobiet w ciąży jest leczonych dietą, reszta przyjmuje leki na cukrzycę lub insulinę. Celem jest osiągnięcie poziomu cukru we krwi na czczo poniżej 5,1 mmol / l, a po posiłku 6,7 – 7,8 mmol / l.

Nieleczona cukrzyca podczas ciąży może prowadzić do narodzin dużego dziecka, co może powodować komplikacje podczas porodu w momente przechodzenia przez drogi rodne, porodu przedwczesnego i innych powikłań, takich jak stan przedrzucawkowy. Ponieważ noworodek ma wyższy poziomy insuliny we krwi, zaraz po porodzie może dojść do gwałtownego jego obniżenia i trudności w oddychaniu. Dzieci ze zwiększoną produkcją insuliny są bardziej narażone na otyłość i cukrzycę typu II w późniejszym wieku.

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia cukrzycy ciążowej

  • otyłość

  • wiek ciężarnej przekraczający 30 lat

  • wcześniejsze urodzenie dziecka powyżej 4000g

  • cukrzyca w rodzinie

  • poród martwego płodu w poprzedniej ciąży

  • powtarzające się poronienia

  • wysokie ciśnienie

  • wysokie ciśnienie i stan przedrzucawkowy w poprzednich ciążach

  • cukrzyca ciążowa w poprzednich ciążach

  • glikozuria (obecność cukru w moczu) na początku ciąży

Zapobieganie cukrzycy ciążowej

Według ekspertów, oporność na insulinę jest czymś normalnym w ciąży. Jest to sposób organizmu matki na zapewnienie rozwijającemu się dziecku wystarczającej do wzrostu ilości składników odżywczych. Dlatego trudno jest zapobiegać ciążowej cukrzycy. Istnieją jednak sposoby na zmniejszenie ryzyka. Ogólnie rzecz biorąc w zapobieganiu cukrzycy i otyłości ważny jest przedewszystkim zdrowy styl życia i dostateczna ilość ruchu.

Życzę miłego dnia
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

3 comments on “Cukrzyca ciążowa. Co o niej wiemy?

  1. Pingback: Pierwsze ruchy maleństwa. Jak je rozpoznać? | Blog Mimulo

  2. Pingback: Jak zapobiegać rozstępom w czasie ciąży? | Blog Mimulo

  3. Pingback: Seks w ciąży | Blog Mimulo

Dodaj komentarz

CzechSlovakia