Main menu

 

Pierworodni i młodsze rodzeństwo

18th maj 2018

Ci, którzy mają rodzeństwo z pewnością pamiętają, że odbierali stosunek rodziców do siebie i do pozostałych latorośli zupełnie inaczej. Najprościej ujmując rodzice zachowywali się inaczej w stosunku do każdego z rodzeństwa. Czy to możliwe, że kolejność urodzenia wpływa na zachowanie społeczne dziecka i jego ogólne postrzeganie świata w dorosłym życiu? Czy najstarsze dziecko będzie prostolinijne i uparte, a to środkowe i najmłodsze samolubne? Jak to naprawdę jest?

Dzieci, a wychowanie

Naturalnie każde dziecko jest inne i już w momencie urodzenia posiada wyjątkowy zbiór wrodzonych cech. Różnią się pod względem zdolności i natury. Jednak wychowanie także wpływa na dzieci i zmienia ich postrzeganie świata. Według psychologów kolejność, w jakiej się urodziły również ma na nie wpływ. Pierwsze dziecko jest ogromnym wyzwaniem dla rodziców, uczą się jak je wychowywać i mają na to najwięcej siły. Najstarszym dzieciom poświęca się więcej uwagi, gdyż są źródłem największych obaw, ale także konsekwencji i rygoru. Przy nich popełnia się najwięcej błędów wychowawczych. Z każdym kolejnym dzieckiem, rośnie tolerancja i pojawia się mniej edukacyjnych niepowodzeń.

Pewność siebie pierworodnego

Rodzice są mocno wymagający w stosunku do pierworodnych dzieci. Wychowują je w bardziej surowy sposób. Dlatego pierwsze dzieci bywają naprawdę inteligentne i samoświadome. Wiedzą, czego chcą i dążą do tego. Są uparte i pewne siebie choć czasem zbyt samokrytyczne. Są to w większości perfekcjoniści.

Pojednawczy drugorodny

Młodsze z rodzeństwa mają tendencję do bycia bardziej cierpliwymi, zwłaszcza jeśli są jednocześnie tymi środkowymi. Są zabawne i komunikatywne. Muszą dogadywać się z rodzicami, ze starszym rodzeństwem, a na koniec i z tym młodszym. Ich gotowość do pojednania i współpracy przeważa, dlatego są popularni jako dorośli, są dobrymi partnerami i przyjaciółmi.

Dzieci urodzone jako te „środkowe“ pragną uwagi, a nie doskonałości. Rodzice nie są już tak ostrożni i bojaźliwi, więc mają więcej swobody, ale czują, że są otoczone mniejszą troską. Obawiają się pominięcia przez rodziców. Nie są tak pewne siebie jak starsze rodzeństwo. Czasami rodzice również popełniają wielki błąd, porównując swoje młodsze dziecko ze starszym. W takiej sytuacji cierpią oboje. Natomiast w przypadku gdy rodzice bardziej angażują się w opiekę nad młodszym dzieckiem, to starsze czuje, że wciąż musi udowadniać swoim rodzicom, że jest najlepsze i że zasługuje na największą uwagę.

A co z najmłodszymi?

Ci najmłodsi to osobna historia. Jednym słowem beniaminki. Poczucie odpowiedzialności i porządek to nie są ich najmocniejsze strony, ponieważ w ich wychowanie rodzice zwykle nie wkładają aż tyle energii. Często bywają wyzywający i przebiegli, lubią kroczyć własnymi ścieżkami. Kiedy coś przeskrobią, zrzucają winę na innych, a sami często unikają odpowiedzialności. Bywają bardziej płaczliwi i uparci. Jako dorośli mogą nie wiedzieć czego chcą, a z drugiej strony, są beztroscy i weseli. Ich towarzystwo jest gwarancją dobrej zabawy, są świetnymi towarzyszami, choć czasami zbytnio skupieni na sobie.

Jedno dziecko czy więcej?

Jak to właściwie jest? Czy powinniśmy raczej mieć jedno dziecko, aby nieświadomie nie tworzyć podziałów i nie popełniać błędów? To nie tak. Psychologowie są zdania, że im więcej posiadamy dzieci, tym więcej umiejętności życiowych zdobywamy my i nasze pociechy. Trenują przede wszystkim zachowania społeczne, tolerancję i zrozumienie. Ważne jest, aby nie porównywać. Nie obarczajmy starszych zbyt wielką odpowiedzialnością, a jednocześnie należycie nagradzajmy ich sukcesy. Porozmawiajmy z drugim dzieckiem i pozwólmy mu poczuć, że jest wyjątkowe. I nie rozpieszczajmy najmłodszych, bo „wejdzie nam potem na głowę“. Obowiązki i kary muszą być takie same w przypadku każdego dziecka. W przeciwnym razie jedno z nich będzie miało poczucie krzywdy, od którego trudno mu będzie się uwolnić w dorosłym życiu. W dużej mierze to od nas, rodziców zależy jaki człowiek wyrośnie z naszego dziecka. Bez względu na to, czy jest najmłodszy, czy najstarszy w rodzinie.

Przeczytaj więcej artykułów na temat ciąży:

Zobacz także duży wybór ubranka dla ubranka dla niemowląt i akcesoria dla niemowląt.

Życzę miłego dnia
Mgr. Daniela Fruhwirtová-Hradská
www.mimulo.pl

Może cię również zainteresować

CzechSlovakia