Kochasz swoje dziecko tak bardzo
Kochasz swoje dziecko tak bardzo, jak tylko matka może kochać…Jesteś przekonana, że zrobisz dla niego wszystko w świecie. Zdarzają się jednak trudne momenty, gdy dziecko wścieka się i złości. Zwłaszcza, kiedy taki atak histerii odbędzie się wśród ludzi, w sklepie czy na ulicy. Jedynym życzeniem w tym momencie jest schować głowę w piach, by nikt cię nie zauważyl. Ale jak się w tym wypadku zachować? To na prawdę niezwykle trudne wyzwanie. Zapraszam do lektury, mamy dla państwa wiele ciekawych porad.
Złość i gniew jest naturalnym zachowaniem w jednej z etap rozwoju dziecka
Psycholodzy uważają, że wybuchy złości, które pojawiają się około pierwszego roku dziecka, są zupełnie naturalnym etapem rozwoju. Nie jesteśmy w stanie im zabronić lub zupełnie je eliminować, zależy jednak tylko na nas, jak często będziemy wybuchy doświadczać i w jaki zposób je rozwiązywać. Niektóre dzieci nie potrafią inaczej reagować niż wściekiem i krzykiem. Równocześnie starają się wybudować swoje miejsce wśród bliskich, w rodzinie a to na prawdę nie jest łatwym zadaniem dla maluszka.
W momencie, kiedy maluch zaczyna się złościć, nie powinnaś dręczyć się i obawiać, że dziecko ma pretensje do ciebie. Ono tylko nie potrafi sobie poradzić z negatywnymi emocjami . Po prostu tak zwraca na siebie uwagę. Jakie jest rozwiązanie, co robić?
Zrozum i uściskaj
Pokaż swemu złośnikowi, że go rozumiesz. Mów z nim spokojnie, nie krzycz. Oczywiście, że w takich sytuacjach nie jest łatwe być spokojnym. Jednak nie pokazujmy swemu dziecku, że właśnie krzyk jest jedynym kierunkowskazem do rozwiązywania problemów. Pokaż, że rozumiesz jego gniew, zachowanie, uściskaj. Takie zwykłe przytulenie jest tak bardzo ważne i pomocne. Dziecko potrzebuje naszej opory i pomocy.
Przy atakach wścieku spróbuj dziecko mocno przytulić, przywinąć do siebie aż do momentu absolutnego uspokojenia. Niektórzy specjaliści również radzą użycie zimnego prysznica, to jednak może okazać się nie najlepszym rozwiązaniem.
Rozprosz jego uwagę
Ten oto sposób należy do najprostszych i najefektowniejszych. Spróbuj zwrócić uwagę dziecka na kolorowy obrazek, ciekawy widok z okna, podaj jego ulubioną zabawkę, łyżeczkę, podaj butelkę z herbatką.
Rozśmiesz małego nerwusa
Dalszą ciekawą metodą może być zwykłe rozśmieszenie dziecka. Nawet psycholodzy radzą, że humor może być najprostszą i najzabawniejszą czynnością. Śmiech przecież od dawnych wieków leczy a w momencie, kiedy uda nam się małego złośnika rozśmieszyć, wygrana należy do nas. Dziecko powinno mieć uczucie, że chociaż bzduruje a my nie pozwolimy mu na wszystkie jego zachcianki, przez to wszystko jest kochanym.
Zostaw go
Jedną z natrudniejszych metod, która wymaga przede wszystkim cierpliwości i dyscypliny. Jednak jest bardzo efektowna. Dziecko wkrótce uświadomi sobie, że rodzice nie reagują na jego zachcianki i cały teatr szybciej czy później skończy się.
Kompromis
Kompromis jest ważnym pierwiastkiem, dzięki któremu można ograniczyć ataki histerii i złości. Spróbuję przytoczyć jeden przykład:
Dziecko drze się, wścieka i nie chce pójść do przedszkola bez swej ulubionej zabawki. Pozwól zabrać mu zabawkę do plecaka i zrób umowę, że misiek zostanie na wieszaczku w szatni. Ważne, by kompromis i wszystkie rozmowy prowadzone były w spokojnym, przyjaznym duchu.
Kary w takich wypadkach nie są przydatne. Wywołują tylko negatywne emocje, stres a dziecko w tym trudnym momencie powinno czuć, że rodzic kocha go nad wszystko.
Duży wybór ubrań dla niemowląt i akcesoria niemowlęce można znaleźć tutaj: www.mimulo.pl.
Pingback: Jaką mamą według horoskopu jesteś? | Blog Mimulo
Pingback: Kleszcze – letnie niebezpieczeństwo dla dzieci | Blog Mimulo
Pingback: Jakie plusy niesie ze sobą urodzenie dziecka na wiosnę, latem czy zimą? | Blog Mimulo
Pingback: Pierworodni i młodsze rodzeństwo | Blog Mimulo